czynne: Poniedziałek - piątek
zadzwoń: 602 326 849
e-mail: info@psychom.pl

Terapie

Terapia rodzinna

Psychoterapia rodzinna o forma terapii, której celem jest rozwiązanie problemów i konfliktów w rodzinie oraz odbudowa więzi między jej członkami. Polega ona na odnalezieniu źródła kryzysu oraz sposobów na jego pokonanie, czemu służyć ma cykl spotkań, w których uczestniczą rodzice, dzieci i terapeuta prowadzący.

Terapia polega na rozmowie członków rodziny z terapeutą o trudnościach we wzajemnych relacjach. Opiera się na założeniu, że rodzina jest, jak system naczyń połączonych – kiedy jeden z domowników ma problemy, odbijają się one negatywnie na jego najbliższych, a to z kolei przyczynia się to powstawania nieporozumień i konfliktów.

Celem terapii rodzinnej jest pokonanie trudności poprzez wskazanie źródeł konfliktu, nazwanie ich oraz wspólną pracę nad ich rozwiązaniem. Terapia rodzinna wskazana jest w sytuacjach, gdy relacje między domownikami są zaburzone – gdy często dochodzi między nimi do kłótni i konfliktów, bliscy mają trudności z rozpoznaniem swoich potrzeb, nie czują ze sobą więzi, brakuje im zrozumienia, wsparcia.

Terapia może być także pomocna wówczas, gdy rodzina przeżywa kryzys spowodowany jakimś przytłaczającym, traumatycznym wydarzeniem, np. śmiercią któregoś z jej członków, utratą pracy, separacją, rozwodem, zmianą otoczenia itp.

Terapia rodzinna to specyficzny rodzaj terapii, w której udział bierze kilkoro członków rodziny. Obejmuje więc nie tylko osobę, która zmaga się z pewnymi trudnościami, ale również jej najbliższe osoby. Często nad relacją i wzajemnym oddziaływaniem pracują rodzice i ich dziecko/dzieci.

Praca nad problemem skupia się zatem na zrozumieniu relacji w rodzinie, przedstawieniu i omówieniu punktu widzenia każdego z członków. Dzięki odnalezieniu zrozumienia i wsparcia wśród najbliższych, członkowie rodziny mają szanse wyeliminować wiele trudności.

Terapia rodzinna
Terapia rodzinna

W gabinecie każda osoba może wypowiedzieć się na temat swoich odczuć oraz trudności, które widzi w rodzinie. Często małżonkowie wymieniają się swoimi historiami i przeżyciami z dzieciństwa i młodości. Podczas terapii dążę do tego, aby pacjenci mogli zrozumieć motywy swoich potrzeb i nauczyli się efektywnie komunikować, pracując nad możliwością integracji rodziny i znalezienia rozwiązania dla istniejących problemów.